پر کردن دندان با آمالگام

پر کردن دندان با آمالگام

پر کردن دندان با آمالگام یا مواد نقره ای

15 شهریور 1397 دکتر مرضیه جلال زاده

پر کردن دندان با آمالگام :
پرکردن دندان با آمالگام ( ترمیم آمالگام ) یا همان پر کردگی نقره ای دندان ، البته این ترمیم به مرور زمان اکسید شده و به رنگ سیاه رنگ تغییر رنگ می دهد . از مواد اصلی تشکیل دهنده آمالگام می توان به قلع ، مس ، روی ، نقره و جیوه اشاره کرد.
آیا جیوه موجود در آمالگام ضرر ندارد ؟ اگرچه جیوه خالص ماده ای سمی برای انسان محسوب می شود اما با فرآیند سخت شدن آن ، داخل حفره دندان مانده و رها نمی شود که در نتیجه پرکردگی آن هیچ ضرر و خطری به دنبال ندارد .
تحقیقات زیادی در مورد خطر جیوه موجود در آمالگام انجام شده است که نشان از بی خطر بودن ترمیم های این ماده در بلند مدت دارد . سازمان نظارت بر غذا و داروی آمریکا ( FDA ) پرکننده آمالگام را برای کودکان بالای 6 سال و بزرگسالان بی خطر و ایمن در نظر می گیرد .

مزایای پر کردن دندان با آمالگام : 1-استحکام آمالگام بیشتر از کامپوزیت است بنابراین در دندانهای عقبی که فشار و سایش بیشتری دارند مناسب تر است .
2- پرکردگی آمالگام کم هزینه تر از کامپوزیت است .
3-برای پرکردن دندان با کامپوزیت باید بتوان دندان را ایزوله کرد و خشک نگه داشت . در نواحی که خشک نگه داشتن دندان دشوار است مانند دندان های عقبی یا افرادیکه بزاق خیلی زیادی دارند ، یا پوسیدگی های زیر لثه ای ، معمولاً آمالگام جهت پرکردن ترجیح داده می شود .
4- پر کردن دندان با آمالگام سریعتر انجام می شود و برای دندانپزشک راحت تر است .
5- آمالگام دوام و طول عمر بیشتری نسبت به کامپوزیت دارد .
6- به مرور زمان سایش در دندانهای ترمیم شده با کامپوزیت دیده می شود ولی در ترمیم های آمالگام سایش خیلی جزئی تر است ، البته با توجه به افزایش کیفیت کامپوزیت امروزی شاید زیاد نگران این قضیه نیستیم .

نکات مهم در انتخاب جنس مواد پر کننده دندان
پیش از تصمیم گیری برای جنس مواد پر کننده دندان باید چند نکته مهم در نظر گرفته شود.
1- بزرگی حفره ای که باید پر شود به خاطر استحکام بیشتر آمالگام، در مواردی که اندازه حفره در دندانهای عقبی که فشار زیادی را تحمل میکنند زیاد باشد برای پر کردن آن آمالگام توصیه میشود. با این حال با پیشرفتهای اخیر در ساخت رزین کامپوزیت دندان ممکن است این موضوع اهمیت چندانی نداشته باشد. برخی پژوهشهای اخیر تفاوت جزئی بین عملکرد آمالگام و کامپوزیت در پر شدگی های بزرگ را گزارش کرده اند. با این حال پژوهشی در سال 2010 که نرخ پایینی برای عدم موفقیت پر کردگی کامپوزیت گزارش کرده بود، در شرایطی که ترمیم زیادی در دندان لازم بود دوام آمالگام را بهتر گزارش کرد. در مواردی که ناحیه ترمیم کوچک باشد به خصوص اگر در نواحی از دندان باشد که تحت فشار زیادی قرار ندارد، نیروی بسیار کمتری به مواد ترمیمی وارد میشود بنابراین از این لحاظ آمالگام یا کامپوزیت تفاوتی نمیکند.
2- قرار گیری در معرض فشار زیاد یکی از عوامل اصلی عدم موفقیت ترمیم های دندانی ترک خوردن و شکستن است. به همین علت در مواردی که نیروی بیش از حد معمول به مواد ترمیمی وارد میشود استفاده از کامپوزیت توصیه نمیشود. مثلا در بیمارانی که عادت بهم فشردن دندانها یا دندان قروچه دارند آمالگام مناسب تر است. در پژوهشی که در سال 2015 منتشر شد علت اصلی عدم موفقیت ترمیمهای کامپوزیتی شکستن ترمیم گزارش شده است.
3- احتمال پوسیدگی مجدد دندان در برخی افراد به دلایل مختلف احتمال پوسیدگی مجدد دندان زیاد است. در چنین شرایطی وجود درز و حفره مانند وجود فاصله بسیار کم بین دندان و مواد پر کننده میتواند کمک زیادی به تجمع پلاک و باکتریهای عامل پوسیدگی دندان نماید. آمالگام دندان ماهیتا مهر و موم شونده است. به این صورت که تغییراتی در خود فلز رخ میدهد که هر گونه فضای میکروسکپی موجود بین مواد ترمیمی و دندان را پر میکند. اما در ترمیمهای چسبانده شده (باندینگ) مانند کامپوزیت، هنگام تابانیدن نور مخصوص کمی انقباض رخ میدهد. بنابراین حتی اگر کامپوزیت تنگاتنگ به دندان چسبیده باشد، باز هم ممکن است کمی انقباض یافته و احتمالا فاصله میکروسکپی بین دندان و مواد ترمیمی ایجاد شود. در مقاله 2015 بِک، پوسیدگی مجدد دندان دومین عامل اصلی عدم موفقیت ترمیمهای کامپوزیتی گزارش شد.
4- در معرض دید بودن ترمیم کامپوزیت همرنگ دندان است و هنگام صحبت کردن یا خندیدن اگر دندان ترمیم شده با کامپوزیت در معرض دید قرار بگیرد هیچ کسی متوجه آن نمیشود چرا که هیچ تفاوتی با دندان طبیعی ندارد. بنابراین تردیدی نیست که پر کردن دندان با کامپوزیت بسیار مطلوب تر و مورد پسند تر است. به خصوص در نواحی که دندان ترمیم شده در معرض دید قرار دارد زیبایی آن اهمیت بسزایی پیدا میکند. آمالگام تفاوت رنگ قابل توجهی با رنگ بخش طبیعی دندان که آن را احاطه کرده است دارد بنابراین توجه ها را به خود جلب میکند.
5- آلرژی به فلز آلرژی به فلز موجود در آمالگام در موارد نادر گزارش شده است. در این افراد استفاده از مواد ترمیمی کامپوزیت تنها راه درمان است. در تحقیقات صورت گرفته کمتر از صد مورد واکنش آلرژی به آمالگام دندان مشاهده شده است.

مقالات مرتبط

`