دندانپزشکی کودکان - دکتر مرضیه جلال زاده

دکتر مرضیه جلال زاده - دندانپزشک کودکان

دکتر مرضیه جلال زاده - دندانپزشک کودکان

20 بهمن 1397 دکتر مرضیه جلال زاده

دندانپزشک کودکان

چرا دندانپزشکی کودکان؟!
کودکان تنها بزرگسالان کوچک نیستند بلکه ویژگیهای روحی خاص خود را دارند. کودکان معمولا نمیتوانند صبور باشند و درمان را تحمل کنند یا در حین معاینه و درمان با پزشک همکاری نمیکنند.
دندانپزشک اطفال میداند چگونه کودک را معاینه و درمان کند تا مشکلی ایجاد نشود. به علاوه گاهی دندانپزشکان اطفال از تجهیزات و ابزارهای مخصوصی در مطب استفاده میکنند که برای مختص کودکان تزئین و نقاشی شده است.
دندانپزشکی کودکان رشته ای از دندانپزشکی است که به موضوعات مرتبط با سلامت و بهداشت دهان و دندان، از بدو تولد و نوزادی تا نوجوانی می پردازد.
کودکان بر خلاف بالغین همیشه صبر و همکاری لازم برای انجام اعمال دندانپزشکی را ندارند. دندانپزشک کودکان با استفاده از تکنیک ها و تجهیزات ویژه، قادر است درمان های دندانپزشکی کودکان را در نهایت راحتی و آسودگی کودک، انجام دهد.
دامنه خدمات ارائه شده توسط دندانپزشک کودکان بسیار گسترده بوده و شامل اقدامات پیشگیری و درمانی مربوط به بیماری های دهان و دندان، درمان صدمات دهانی و دندانی ناشی از حوادث و ارتودنسی پیشگیری می شود.
یکی از مهمترین ویژگی های دندانپزشک کودکان، توانایی انجام درمان بدون درد است تا کودک در مراجعات بعدی ترس و اضطرابی نداشته باشد. علاوه بر این، دندانپزشک اطفال به ویژگی های روحی و روانی کودکان در سنین مختلف آگاه است.

کودک و دندان شیری
پایه و اساس سلامت دهان و دندان در سنین کودکی بنا نهاده می شود. دندانپزشک کودکان با توصیه ها و مشاورات لازم به والدین، بویژه به مادر در حین بارداری، نقش مهمی در پی ریزی یک سیستم دندانی سالم ایفا می کند.
آموزش های بهداشتی و انجام روش های پیشگیری از مشکلات دندانی از قبیل پوسیدگی ها نیز توسط دندانپزشک کودکان ارائه می شود.
پوسیدگی های زودهنگام در دندان های شیری کودکان در سنین بسیار پایین، شایع هستند و نیاز به درمان فوری دارند. سن کم کودک و عدم توانایی او برای همکاری در جلسات دندانپزشکی چالش بزرگی به شمار می آید.
دندانپزشک متخصص کودکان با استفاده از روش ها و با تکیه بر تجربیات فراوان در درمان دندانپزشکی کودکان، می تواند به بهترین نحو، درمان های لازم را انجام دهد.
مهارت های حرکتی در کودکان کامل نشده و آنها در این سنین بسیار پر جنب و جوش هستند، در نتیجه اتفاقاتی از قبیل زمین خوردن و ایجاد آسیب های دندانی در آن ها شایع است.
این آسیب ها نیازمند اقدامات درمانی اورژانس هستند و ضمنا اضطراب زیادی را در والدین و کودک آنها به همراه دارند . دندانپزشک اطفال ضمن آرامش بخشی به کودک و والدین امکان ارائه بهترین درمان ممکن را فراهم می آورد.
پوسیدگی دندانی، شایع ترین بیماری مزمن در بین کودکان بین سنین ۵ تا ۱۳ سال می باشد، تغذیه تاثیر چشمگیری بر سلامت دهان و دندان کودکان دارد.
اگرچه دندان های شیری، در نهایت با دندان های دائمی جایگزین می شوند، اما باید به این نکته توجه داشت که سلامت دندان های شیری تاثیر قابل ملاحظه ای برسلامت و رشد عمومی کودک دارد.


خدمات مطب دکتر جلال زاده - دندانپزشک کودکان
بخشی از خدماتی که در مطب توسط ارائه می شود شامل فلورایدتراپی، فیشورسیلنت (شیار بند)، ترمیم های پیشگیرانه، پالپوتومی و پالپکتومی (عصب کشی و درمان ریشه دندانهای شیری )، روکش، ترمیم و فضا نگهدار است.
رایج ترین درمان های دندان پزشکی کودکان شامل انواع درمان های ترمیمی، درمان ریشه دندان های شیری، خارج کردن دندان های غیر قابل نگهداری و درمان صدمات فیزیکی به دهان و دندان ها می شوند که توسط دندانپزشک اطفال انجام می شوند.
هدف ما کمک به فرزند شماست که از ملاقات دندانپزشک و دستیاران دندانپزشکی احساس خوبی داشته باشد و با ارائه روش های ساده پیشگیری و تشویق به انجام مراقبت های دندانی، از سلامت دندانی برای همیشه لذت ببرد.


دکتر جلال زاده - دندانپزشک کودکان


وظایف دندانپزشک اطفال - کودکان
• درمان پوسیدگی دندان کودکان
• پالپوتومی و پالپکتومی ( عصب کشی دندان شیری)
• روکش دندان در کودکان ( ss crown)
• آبسه دندان در کودکان
• فلوراید تراپی
• گذاشتن ارتودنسی پیشگیری
• فیشور سیلانت ( شیار پوش) دندان در کودکان
• آموزش روش صحیح مسواک زدن کودکان


• درمان پوسیدگی دندان در کودکان
برای پیشگیری و درمان پویسدگی دندان در کودنا نیاز است تا همان قدر که نگهداری و حفظ دندان های دائمی مهم است، دندان های شیری نیز مورد توجه قرار گیرد.
زیرا در صورت ایجاد پوسیدگی در دندان های شیری، دندان های دائمی کودک نیز پوسیده می شود. ادامه پیدا کردن روند پوسیدگی دندان در کودکان باعث می شود تا کودک با مشکلات فراوانی از جمله عدم تکلم صحیح در صحبت کردن و سوء تغذیه رو به رو می شود.
برای درمان پوسیدگی دندان در کودکان در وهله اول به دندانپزشک اطفال مراجعه نمایید تا با بررسی میزان پوسیدگی دندان ، دندانپزشک اطفال اقدام به درمان پوسیدگی دندان نماید.
زیرا علت پوسیدگی دندان در کودکان متفاوت است. برای مطالعه مطالب بیشتر در این خصوص به مقاله پوسیدگی دندان در کودکان مراجعه نمایید.

• عصب کشی دندان در کودکان
دندان های شیری همانند دندان های دائمی دارای ریشه نیز می باشند. زمانی که پوسیدگی دندان به ریشه این دندان ها و یا قسمت پالپ دندان می رسد، نیاز است تا ریشه دندان را عصب کشی نمود.
زیرا در قسمت پالپ اعصاب دندانی و رگ های خونی وجود دارد که وظیفه این رگ های خونی، رساندن مواد مغذی و اکسیژن به ریشه دندان است.
از عصب کشی به منظور درمان و ترمیم ریشه دندان در کودکان استفاده می شود. زیرا زمانی که پوسیدگی به پالپ دندان آسیب وارد می کند، برای حفظ و درمان ریشه دندان باید عصب کشی دندان کودکان را سریعا انجام داد.

شما می توانید برای رزرو وقت خود با شماره 38844400 در تماس باشید .
آدرس : مشهد – بلوار کوثر – بین کوثر شمالی 2 و 4 – ساختمان پزشکان فارابی – طبقه دوم – مطب دکتر جلال زاده

مقالات مرتبط

`