سفید کردن دندان با بلیچینگ

پر کردن دندان با آمالگام

سفید کردن دندان با بلیچینگ

1 مهر 1397 دکتر مرضیه جلال زاده

سفید کردن دندان با بلیچینگ

داشتن دندان های سفید ، لبخند زیباتر و حس بهتری را به شما هدیه می دهد . بلیچینگ راه کار عملی جهت سفید کردن دندان های شما می باشد .
در این روش بد رنگیها و رنگدانه هایی که به مرور زمان باعث تغییر رنگ دندانها شده و حتی بیشتر بد رنگی های ژنتیکی و .... بی رنگ ، سفید می شوند .

علل تغییر رنگ دندان : عوامل زیادی در بد رنگی دندان ها نقش دارند از جمله : 1- عوامل ژنتیکی 2- تاثیر بعضی از دارو ها به مرور زمان 3- آسیب دیدگی های دندانی 4- افزایش سن 5- دخانیات 6- غذا ها و نوشیدنی هایی مانند چای و قهوه

روش های بلیچینگ دندان :
Office bleaching
Home bleaching

Office bleaching:
در این روش سفید کردن دندان ها در مطب انجام می گیرد . ابتدا با استفاده از مواد مخصوص لثه های شما محافظت شده سپس مواد سفید کننده با غلظت بالا روی دندان ها گذاشته می شوند . ماده موثر این مواد می توانند به طور شیمیایی فعال گردند یا با گرما و لیزر شروع به فعالیت کنند .

Home Bleaching :
سفید کردن دندان ها در خانه و با همکاری شما انجام می گیرد . ابتدا در جلسه اول از دندان ها قالبگیری شده ، جلسه بعد یک جفت تری مناسب فک و دندان هایتان به شما تحویل داده می شود ، فضای مورد نیاز جهت قرار دادن ماده سفید کننده بین دندان و تری تعبیه شده است .
در این جلسه ماده سفید کننده و توضیحات لازم در جهت بلیچینگ در خانه به شما ارائه می گردد . معمولاً نکات قابل توجه حین استفاده از ژل سفید کننده در منزل : ۱. اگر در بخشی از قالب پلاستیکی ( تری ) مخصوص خود ، رنگ تیره مشاهده کردید ، نرمال است ، علت آن اکسیداسیون سطح آمالگام دندانهای پر شده است. ۲. سطوح دندانهای نزدیک به لثه دیرتر از سطوح جونده یا لبه دندانها سفید خواهد شد. ۳. حساس شدن دندانها به سرما ، امری طبیعی است. اگر این حساسیت بیش از حد ملایم و در حدود اذیت کننده بود ، با ما تماس بگیرید. ۴. ممکن است بدون مشخص شدن ناحیه ای خاص ،دندانها ، لثه ،زبان، لب و یا گلو حساس شود. این حساسیت معمولا با قطع یک تا سه روزه استفاده از ژل سفید کننده دندان قطع میشود.

مزایا و معایت هر یک از این دو روش نسبت به هم :

1-سرعت درمان و قدرت عامل بلیچینگ : در صورتیکه شما زمان کمی جهت سفید کردن دندان هایتان دارید ، سفید کردن با روش office به شما این امکان را می دهد که حتی در یک جلسه دندانهای سفید و درخشانی داشته باشید ، البته جهت رسیدن به نتیجه بهتر و ماندگار تر نیاز به تعداد جلسات بیشتری خواهید داشت . قدرت مواد بلیچینگ در نوع office ، بالا تر بوده و از مواد با غلظت های بالاتر استفاده می شود . بنابراین احتمال حساسیت های دندانی ، آسیب های لثه ای افزایش پیدا می کند . اگرچه دندانپزشک شما جهت جلوگیری از آسیب های لثه ای از پوشش های لثه ای استفاده می کند و پیشگیری از حساسیت های دندانی را در نظر دارد .
2- میزان سفید کنندگی و ماندگاری آن : در روش office شما با سرعت زیادی به سفیدی نهایی می رسید ولی در روش خانگی خیلی آرام تر به نتیجه نهایی دست خواهید یافت . اما در نهایت در هر دو روش دندان ها به یک میزان می توانند سفید شوند و سفید بمانند . *تذکر : برای اینکه سفید کردن به روش office ماندگاری بهتری داشته باشد باید با روش home دنبال شود .
3-هزینه : هزینه درمان در روش office بالاتر است .
4- قابلیت تکرار : هر دو روش قابل تکرار می باشند .

مراقبت :
درمان سفید کردن دندان‌ها باعث متخلخل شدن آنها می‌شود و دندان‌ها بلافاصله پس از درمان به شدت مستعد لکه شدن هستند. توصیه‌های زیر را تا 48 ساعت پس از درمان رعایت کنید تا سفیدی و درخشندگی دندان‌ها را حفظ کنید.
• نوشیدنی‌های تیره رنگی مانند چای، قهوه، کوکا، شراب یا هر گونه نوشابه رنگی نیاشامید. دندان‌ها رنگ را تا سه روز پس از درمان جذب می‌کند.
• خوراکی‌هایی مانند انگور، گوجه فرنگی، گیلاس، تمشک، شاه توت، خردل، سس اسپاگتی، سویا سس، بلوبری و مافین بلوبری، خورش‌ها و سوپ‌های تیره رنگ، شکلات تلخ، یخمک و بستنی یخی میل نکنید.
• اگر هر یک از خوراکی‌های فوق را در چند روز نخست پس از سفید کردن دندان‌ها میل کردید، بلافاصله دندان‌ها را مسواک بزنید و دهان را شستشو دهید. ک فکر کنید که چه موادی یک پیراهن سفید را لک می‌کند، همان‌ها دندان‌ها را نیز لکه می‌کند.
• از نوشیدن مایعات خیلی داغ یا سرد نیز خودداری کنید، چون دماهای بسیار بالا یا پایین باعث انقباض و انبساط دندان می‌شود و به لکه‌ها اجازه نفوذ می‌دهد.
• سیگار کشیدن دندان‌ها را لکه می‌کند.


سفید نگه داشتن دندان ها در دراز مدت :
درمان بلیچینگ دندانی نکاتی دارد که اگر به آنها آگاه باشید .... بهتر است هنگام نوشیدن مایعات لکه کننده دندان از نی استفاده کنید. به علاوه اگر پس از نوشیدن یا میل کردن خوراکی‌های لکه کننده دهان را با آب شستشو دهید و از کیت‌های مخصوص خانگی سفید کردن دندان استفاده کنید، مدت بیشتری دندان‌هایی سفید و درخشان خواهید داشت

مقالات مرتبط

`